O knihovně

Prvním písemným dokumentem o existenci Ježené je listina Papeže Horonia z roku 1226, kterou potvrzuje klášteru Želivskému vlastnictví 64 vesnic, mezi nimi Ježené. V roce 1233 je Jezina jmenována v listině Václava l, v níž panovník rozhoduje ve sporu o les Borek.

Český původ obce dokládá i její jméno, od první zmínky až do 15. století se objevuje jako Jezina, Jesina, Gesina a je vykládáno jako jméno vsi naježené- načepýřené. Původně česká ves byla osazena ve 13. století německými kolonisty v době“ stříbrné horečky“.  V majetku kláštera želivského ves zůstala od nejstarší zprávy v roce 1226 až do 15. století, kdy po husitských válkách po rozdělení církevního majetku připadla pánům Trčkům z Lípy a byla připojena k panství lipnickému. Trčkové Ježenou s celým okolím prodali roku 1596 městu Jihlavě, v jehož majetku zůstala až do roku 1849.

Obec mívala 3 starodávné mlýny doložené od 16.století. Obec vlastnila svůj les i lom. Přifařena a přiškolena byla původně k Vyskytné, od roku 1866 byla školou přidělena k Jiřínu, od roku 1885 k Hubenovu.  V roce 1905 se škola osamostatnila, byla to však škola německá, protože v obci bylo 241 obyvatel, ale 200 Němců a jen 41 Čechů. I po první světové válce zůstala škola i obecní úřad v rukou Němců. Až v roce 1919 byla zřízena první česká škola s českým učitelem.   Od roku 1775 stojí v obci kaple sv. Jakuba – původní zvonek z roku 1782 byl v první světové válce zabaven – dnešní zvonek je z roku 1922. V roce 1934 byl do obce zaveden telefon a 7. srpna 1937 se v obci poprvé rozsvítilo elektrické světlo.

V roce 1921 byla v obci zřízena první česká knihovna, knihovníkem byl Václav Novák. V roce 1965 převzala knihovnu jeho dcera paní Jana Pechová, která s láskou pečovala o knihy až do roku 2012. V roce 2013 byla knihovna přestěhována z nevyhovujících prostor do objektu OÚ, kde byla rozšířena o dětské oddělení a oddělení odborné literatury.  Knihovna nabízí veřejný internet zdarma, Online katalog, kde naleznete všechny knihy našeho fondu, dále také obměňujeme výpůjčky z Jihlavské knihovny, tzn., že i v naší knihovně naleznete žhavé knižní novinky, na které byste museli v městských knihovnách dlouho čekat. Na vaše přání se pokusíme sehnat jakýkoli titul.

Samozřejmě se můžete za pomocí WI-FI připojit k Internetu.

Podrobněji v sekci Služby.

S výběrem, obsluhou počítače i jakýmkoli jiným dotazem Vám rádi pomůžeme!